Ako reže vodný lúč? S abrazívami aj bez nich

Rezanie a obrábanie materiálov na vodnom lúči sa využíva v rôznych odvetviach. Svoje uplatnenie nájde v stavebníctve i strojárstve, ale aj elektrotechnike a ľahkom priemysle. No prekvapením môže byť jeho využitie aj v reklame či dizajne.

Vodný lúč dokáže opracovávať najrôznejšie materiály od najtvrdších, ako sú rôzne kovy a kameň, až po tie najkrehkejšie zo skla, či keramiky. Poradí si však aj s plastom, gumou, textíliami a rôznymi kompozitnými materiálmi. To, ako si náš vodný lúč dokázal poradiť s rôznymi materiálmi, si môžete pozrieť v našej Fotogalérii.

Kedy sa používajú abrazíva?

K rezaniu vodným lúčom dochádza tak, že prúd vody sa stlačí na čo najvyšší tlak. Ide o veľkosť tlaku až do 4000 barov, čo predstavuje 400 MPa. Pri opracovávaní materiálov, ktoré sú mäkšie, sa používa iba čistý vodný lúč. No pri tvrdších materiáloch je už potrebné použiť abrazíva, ktoré sa používajú podľa tvrdosti daného materiálu.

Ako reže vodný lúč?

Rezacia hlava vodného lúča sa hýbe po dráhe, ktorá je presne riadená počítačom. Práve v ňom sa nachádza technický výkres, ktorý zobrazuje, čo má vodný lúč vyrezať. Prúd vody smeruje z čerpadla do vysokotlakového potrubia a odtiaľ do trysky, kde sa vytvorí vodný lúč a ďalej putuje do zmiešavacej komory, v ktorej sa pridáva určené množstvo abrazíva. Práve vďaka nemu sme schopní rezať aj tie najtvrdšie materiály.

Nás vodný lúč

Ak by ste mali záujem o realizovanie vášho nápadu na vodnom lúči, kontaktujte nás. Poradíme vám vhodné riešenia a privedieme váš nápad k životu.