Ako reže vodný lúč? S abrazívami aj bez nich

Obrábanie materiálov (čiže rezanie, vyrezávanie, frézovanie, vŕtanie a vyvŕtavanie) na vodnom lúči sa využíva vo viacerých priemyselných odvetviach. Viete však, ako reže vodný lúč rôzne materiály?

Multifunkčný vodný lúč

Vodný lúč dokáže opracovávať najrôznejšie materiály od najtvrdších, ako sú rôzne kovy a kameň, až po tie najkrehkejšie zo skla či keramiky. Poradí si však aj s plastom, gumou, textíliami a rôznymi kompozitnými materiálmi. Vďaka týmto rezacím schopnostiam nachádza svoje uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach, a to stavebníctve i strojárstve, ale aj elektrotechnike a ľahkom priemysle, v reklame či dizajne.

Ako si náš vodný lúč Flow Mach 200 dokázal poradiť s rôznymi materiálmi? Pozrite si našu Fotogalériu.

Vodný lúč bez abrazív

K rezaniu vodným lúčom dochádza tak, že prúd vody sa stlačí na čo najvyšší tlak. Ide o veľkosť tlaku až do 4000 barov, čo predstavuje 400 MPa. Pri opracovávaní materiálov, ktoré sú mäkšie, sa používa iba čistý lúč vody.

Vodný lúč s abrazívami

Pri tvrdších materiáloch je už potrebné pridať abrazíva, ktoré sa používajú podľa tvrdosti daného materiálu.

Ako reže vodný lúč?

Rezacia hlava vodného lúča sa hýbe po dráhe, ktorá je presne riadená počítačom. Práve v ňom sa nachádza technický výkres, ktorý zobrazuje, čo má vodný lúč vyrezať. Prúd vody smeruje z čerpadla do vysokotlakového potrubia a odtiaľ do trysky, kde sa vytvorí vodný lúč a ďalej putuje do zmiešavacej komory, v ktorej sa pridáva určené množstvo abrazíva. Práve vďaka nemu sme schopní rezať aj tie najtvrdšie materiály.

Využite rez vodného lúča na svoj projekt

Ak by ste mali záujem o realizovanie vášho nápadu na vodnom lúči, kontaktujte nás. Poradíme vám vhodné riešenia výroby vášho produktu na vodnom lúči, pripravíme technickú dokumentáciu, zabezpečíme vhodný materiál na výrobu a na záver privedieme váš nápad k životu.

Staňte sa naším fanúšikom na Facebooku! Nájdete tam aktuálne fotografie našej práce na vodnom lúči.